İnsan Kaynakları Gazetesi'nde yayınlanan eleman ilanları
www.yeniasir.com.tr adresinde
İzmir'de hava
8 15 C

Ege'de hava
          EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİ                                   KÜÇÜK İLANLAR    I    İNSAN KAYNAKLARI    I    BİZE ULAŞIN 20 KASIM 2006, 112. YIL

 
 
web www.yeniasir.com.tr
Sık Kullanılanlara Ekle
Açılış Sayfası Yap
  3R RESİMLİ GAYRİMENKULLER YENİ
Apartman, vila, işyeri, otel...
>>tüm gayrimenkuller <<

ANA SAYFA
Kent
Yerel Politika
Ekonomi
Siyasi
3.Sayfa
Dış
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv
Künye
 
ANA SAYFA
Sayfayı
Tavsiye et
Haine tepkiler yağıyor
Beyaz Cennet kurtarılıyor
İzmir ağabeylik yapsın
  BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF
  
 

Al sana galibiyet

KSK puanı
kaptı


Denizli'den
acı fren


Fırtına durdu

F.Bahçe: 0
Beşiktaş:0


MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Sinema
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler


  

 

ATATÜRK'E HAKARETLER YAĞDIRAN PROF. DR. ATİLLA YAYLA'YA EN SERT ELEŞTİRİLER GELDİ
Haine tepkiler yağıyor

AKP İzmir İl Gençlik Kolları tarafından önceki gün düzenlenen "AB ve Türkiye İlişkileri'nin Toplumsal Etkileri" konulu konferansa, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e söven Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi tüm kesimler ateş püskürüyor

HABER MERKEZİ

AKP İzmir İl Gençlik Kolları tarafından önceki gün düzenlenen "AB ve Türkiye İlişkileri'nin Toplumsal Etkileri" konulu konferansa, Atatürk'e hakaret içeren sözleriyle damga vuran Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla'ya tüm kesimlerden sert tepki geldi. Prof. Dr. Yayla'nın konferans sırasında "Kemalizm ilerlemeden çok, gerilemeye tekabül etmektedir. İlerleyen yıllarda bizlere, 'neden her yerde bu adamın heykelleri ve fotoğrafları var' diye soracaklar. Üstünü örtemezsiniz, bu eninde sonunda tartışılacaktır" şeklindeki ifadeleri, ortalığı da karıştırdı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, Basın Savcısı'nın Yayla'nın sözleriyle ilgili inceleme başlattığını açıklarken, "İnceleme sonunda gereği yapılacaktır" dedi. Bu arada jandarma birimleri de, konuyla ilgili inceleme başlattı.

"AKP'nin tetikçisi"
AKP İl Gençlik Kolları'nın düzenlediği konferansta yaşanan üzücü olay, gündeme bomba gibi düşüp infial yaratırken tepkiler çığ gibi büyüyor. CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, Yayla ile ilgili "AKP'nin tetikçisi" ifadesini kullanırken İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin, Yayla'yı kastederek "Kimliğini ve benliğini kaybetmiş zavallı bir insan" diye konuştu. Şaşkınlık yaşadığını belirten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof.Dr. Emin Alıcı, "Kim ne derse desin, tüm Türkiye ve dünya Atatürk'ün büyüklüğünün farkındadır" derken İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Semra Ülkü, "Bu sözleri bir üniversite hocası değil, ilkokul öğrencisi dahi kullanmaya cesaret edemez" şeklinde konuştu.
Yayla'nın sözkonusu sözleri sarfettiği toplantıya dinleyici olarak katılan AKP İl Başkanı Ali Aşlık da kendisiyle ilgili eleştirilere cevap verdi. Yayla'nın Kemalizm'le ilgili sözleri sırasında salondaki partililer arasında bulunduğunu belirtilen Aşlık, "Panelde Atilla Yayla'nın açıklamalarını dehşetle izledim ve panelin sonunu beklemeden salonu terk ettim" diye konuştu.

"Bizi bağlamaz"
Yazar Ali Bulaç'ın da konuşmacı olarak yer aldığı konferansı yöneten AK Parti İzmir Milletvekili Zekeriya Akçam da, "Yayla'nın konuşması biter bitmez soru ve cevaplara geçmeden bu konuşmanın sadece kendisini bağladığını ve kesinlikle AK Parti'nin görüşleri olmadığını ısrarla belirttim" dedi.

Yorum kattılar
Sözleriyle şok yaşatan Prof. Dr. Atilla Yayla, konferanstaki konuşmasının yorum katılarak yansıtıldığını ve Atatürk'ten tek kelime bile bahsetmediğini iddia etti. Yayla, şunları söyledi: "Sözlerimde kimseye sövgü yok ve ben Atatürk'ten tek kelime bile bahsetmedim. Kemalizmin medenileştirici bir yol olmadığını söyleyebiliriz. Akademisyenlerin büyük çoğunluğu da benim gibi düşünüyor. 'Neden her yerde bu adamın fotoğrafları var diye soracaklar' sözümü de Avrupa Birliği, tek adam dönemini benimsemiyor. Geniş tabanlı bir anlayışı savunuyor. Bu nedenle söyledim."

Prof. Dr. Atilla Yayla ne demişti?
Prof. Dr. Atilla Yayla, "Kemalizm ilerlemeden çok gerilemeye tekabül etmektedir. 'Kemalizm olmasaydı Türkiye medeniyetleşemezdi' deniliyor. Bir kere Ortaçağ tarihi İslam dünyasını değil Avrupa'yı ilgilendirir. Cumhuriyet dönemini bir bütün olarak düşünemezsiniz. Çünkü soyut bir öznedir. Soyut özneyi yüceltmek anlamsız. 1925-1945 ile 1950 ve sonrasını aynı değerlendiremezsiniz. Bu dönemler birbirinin panzehiridir. İlk dönemde sınırlanamaz siyaset varken muhalefet, ifade özgürlüğü gibi durumlar yoktu. Nitekim 1930'da İzmir'de Serbes Fırka'nın başına gelenleri biliyorsunuz." Prof.Dr.Yayla sözlerini, "Kemalizmle ilgili tezime karşı bir tez bekliyorum. Ama umutlu değilim. Önemli olan bunun tartışılmasıdır. Ancak kavga ortamı doğmasın. Kemalizm medeniyeti, çözücü bir süreçtir" şeklinde bitirmişti.

İşte Yayla'nın sözleriyle ilgili yorumlar
*İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler:
"Basın Savcısı bu konuyu inceliyor. İnceleme sonunda gereği yapılacaktır."

*Bülent Baratalı:
"Bu olay AK Parti'nin ülkeyi kuşatmaya yönelik adımlarının somut örneğidir. Partinin tüm birimlerinde bu anlayış hakimdir. Kafalarından geçenleri kendilerinin söylemeye cesareti yok. Kendi söylemedikleri için de tetikçi kullanıyorlar. İşte Yayla'da AK Parti'nin tetikçisidir."

* AK Parti İzmir İl Başkanı Ali Aşlık:
"Ak Parti laik, demokratik Cumhuriyet ile Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı bir partidir. Tepki göstermediğim yolundaki haberler tamamen yanlıştır. Prof. Dr. Atilla Yayla'nın sözlerini şaşkınlık ve derin bir üzüntü içerisinde dinledim ve panelin sonunu beklemeden salonu terk ettim. Atilla Yayla'nın Kemalizm konusunda söylemiş olduğu sözleri hem ben, hem de Ak Parti olarak kesinlikle doğru bulmuyoruz."

* AKP İzmir Milletvekili Zekeriya Akçam:
"Yönettiğim panelde böyle bir konuşma yapılmasından dolayı çok üzüldüm. Atilla Yayla'nın konuşması biter bitmez soru ve cevaplara geçmeden bu konuşmanın sadece kendisini bağladığını ve kesinlikle AK Parti'nin görüşleri olmadığını ısrarla belirttim."

* AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu:
"Ben Atilla Yayla'yı liberal aydın olarak bilir ve takip ederim. Kendisi Türkiye'de herşeyin tartışılması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu sözleri garibime gitti. Bu açıklama bana sürpriz oldu. Üslubunu doğru bulmuyorum."

* Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı:
"Atatürk hem Türkiye hem tüm dünya ülkeleri için son yüzyılın en akıllı en büyük insanlarından biridir. İlkeleri, karakteri, hayata bakış şekli tüm dünyada örnek olan bir insandır. Bu ülkenin aydınlanması ilerlemesinde ona çok şey borçluyuz. O büyük bir insandır ve her zaman öyle kalacaktır. Eğer Atatürk ve onun ileriyi gören bakış açısı olmasaydı Türkiye'nin parçalanmışlıktan kurtulamayacağı ortadaydı."

* İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin:
"Buna söylenecek bir şey yok. Kimliğini benliğini kaybetmiş birisi. Gazi Üniversitesi kendisiyle ilgili gerekli disiplin soruşturmasını yapacaktır. Zavallı bir insan. Bu tür insanlar değişik zamanlarda ortaya çıkıyor. Pek fazla kulak asmamıza gerek yok."

* Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır:
"Ben, bir üniversite öğretim üyesinin böyle bir söz söylemiş olabileceğine inanmıyorum. Söyleyeceklerim bu kadardır. Başka bir açıklama yapmayacağım."

*Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof.Dr.Semra Ülkü:
"Dünyanın lider olarak kabul ettiği bir isme karşılık bu hitapları nasıl kullanabilir? Değil bir üniversite hocası ilkokul öğrencisinin dahi kullanmaya cesaret edemeyeceği bir tabirdir bu. Şok oldum. Elim ayağı titriyor. Kendisine aydın diyen, üniversitede gençlere eğitim veren bu tür insanlar bulundukları makamlara layık değiller."

* Türk Kadınlar Birliği İzmir Başkanı Şermin Akman:
"Sözlerin sahibi profesörü şiddetle kınıyorum. Kendisi Atatürk'ün nasıl bir dahi olduğunu öğrenmiştir. Fakat demagoji yapıyor. Atatürk insanlık tarihinin yetiştirdiği yegane dahilerden biriydi."

* İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner:
"Kazandığımız tüm değerleri Atatürk'e borçluyuz. Atatürk'e dil uzatan adam her kim olursa olsun ve niyeti ne olursa olsun Türkiye'nin yıkımına imza atıyor demektir. Bu kişiler Türkiye'nin bütünlüğünün bozulmasına hizmet etmektedir. Bu sözlerin bir üniversite öğretim üyesinden çıkması ne kadar acı. Atatürk olmasaydı kendileri şu anda medrese hocası olurlardı."

Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Cemil Özcan:
Profesör olan böyle bir akademisyenle aynı unvanı paylaştığımdan dolayı utanç duyuyorum. Atatürk olmasaydı Anadolu işgal edilmişti. Söylediklerini esefle karşılıyorum. Böyle bir bilim adamının olacağını görmek değil düşünmek dahi istemiyorum.

CHP Manisa İl Başkanı Vehbi Köse:
AK Partililerin böyle bir haini panele davet etmesi tesadüf olamaz. AKP'nin gerçek yüzünü bir kez daha görmüş olduk. Prof. Dr. Atilla Yayla'yı Atatürk ve Atatürkçülük için söylediği sözlerden dolayı kınıyoruz.

DYP Manisa İl Başkanı Rıfat Emin Uygur:
Churchill 'Yüzyılda bir dahi yetişir. Şu talihimize bakın ki, bu dahi Türklere nasip oldu' sözleriyle Atatürk'ü överken, içimizdeki hainler Atatürk'ün düşüncelerine ve fikirlerine dil uzatabiliyorlar. Bilim, irfan ve mevkii sahibi bir insanın bu sözleri söylemesini kınıyoruz.

AKP İl Başkanı Şahin Tin:
"Sayın profesör gerçekten böyle bir konuşma yaptı ise, bu büyük bir talihsizliktir. Bu sözler, bizim inancımıza, öğretilerimize ve ülkemizin birlik bütünlüğüne terstir. Bir insanın çıkıp konuşması ile Atatürk kötülenemez. Kurtuluş Savaşı'nın kahramanı,
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü tüm dünya tanıyor ve takdir ediyor."

Anavatan İl Başkanı Mustafa Gürbüz:
"Sayın profesöre Atatürk'ün büstleri üzerinden yorum yapmak yerine, gücü yetiyorsa fikirleri ve vizyonu üzerinden yorum yapmasını tavsiye ediyorum. Türkiye, 1923 ile 1938 arasında yapılan reformları ve ekonomik büyüme seviyesini bu dönemlerde maalesef yakalayamamaktadır. Atatürk'ün yaptığı tek şey, önce ulusal bağımsızlığımızı, ardından ekonomik bağımsızlığımızı kazandırmak olmuştur. Ama bugün neredeyse ekonomik anlamdaki bağımsızlığımızı yitirmek üzereyiz."

CHP Uşak İl Başkanı Fuat Yılmaz:
Atilla Yayla, Atatürk'ün temellerini attığı Cumhuriyet okullarında ve üniversitelerinde okuyarak profesör olmuş, ancak Cumhuriyet yurttaşı olamamış. Bu tür saldırıları yapanlar, iktidar ve çevrelerinden güç alıyor. Atatürk ile ilgili kullanılmış ifadeleri nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Atatürk ve Cumhuriyet'in temel değerlerini, tarihini çok iyi bilen milletimiz bu insanlara ve destekçilere dersini demokratik yollardan verecektir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun:
Yayla'nın gazetelerden takip ettiğim sözlerini hayretler içinde okudum. Avrupa Birliği'ne yalakalık yapmaya çalışan hiç kimsenin gücü, Atatürk'ün kamusal alandaki resim ve heykellerini indirmeye yetmez. Türk halkı, ünvanı ne olursa olsun, Kemalizmi ve Atatürkçülüğü içine sindirememiş emperyalizm işbirlikçilerini muhatap almayacaktır.

CHP Muğla İl Başkanı Mehmet Kocagöz:
Ortaçağ karanlığından kurtulamamış bu arkadaşımızın cehaletine çok şaşırdım. Atatürk'ü reddetmek demek, kendisini nüfus kaydından sildirip vatan haini yapmak istemesi demek değil midir, soruyorum.

Adnan Menderes Üni. Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gürel:
Atütürk'ü ve Kemalizmi tartışmanın anlamı yok. Atatürk olmasaydı Türkiye Cuhuriyeti'nin de olmayacağını herkes biliyor. Bunu söyleyen kim olursa olsun sözleri sadece kendisini bağlar. Özellikle bu sözleri bir bilim adamının söylemesi üzüntü verici. Belki de bu kişi bir bilim adamı değil bir meczup olabilir. Bu sözleri bir gruba veya bir üniversiteye mal etmek yanlış olur.

Balıkesir Barosu Başkanı Muzaffer Mavuk:
Bazı kişilerin gerçek yüzleri ortaya çıkıyor. Atatürk hiçbir zaman tartışılacak bir lider değildir. Gerçekten ortaçağdan çıkarmıştır. Türkiye'nin yüzünü medeniyete çağdaş dünyaya yönlendirmiştir. Bazı kişiler hala kendisinden ve düşüncelerinden hala korkmaktadırlar. Bu düşünceleri eleştirirken de günümüzden gerçek olmayan örnekler vererek gerçek amaçlarını gizleyerek yapmaktadırlar.


  


Ana Pazar Günlük Borsa Verileri

NE NEREDE
Cafe l Bar
Restoran l Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler l Oteller
Turizm acentaları


Milli Piyango
Biletinizin numarasını yazın.
 
Tam Liste


12.10.2006
8 1231 36 38 48

  

GÜNÜN İÇİNDEN
Bebeğine Tatlıses şarkısı dinletiyor
Kutluaylar birlikte REKLAM FİLMİNDE
Uyumlu bir çiftiz
Yaşamaz sözüne inat...


YENİ ASIR İNSAN
Gülmek zorunda kalanlarda sinir bozuklukları oluşuyor
Kişilik testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir
Dijital gelişmeler medyada bir devrim başlatacak
Eğitimin yeri ve zamanını siz seçin


KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Eleman Arayanlar
Vasıta
Çeşitli İlanlar
>> İlan Formu
>> Mesaj Gönder


ALIŞVERİŞ
Bu kış 'giyinik kadın' moda
Yılın ilk karı vitrinlere yağdı
Geceye parlak kumaş gündüze kot kombini
Haydi pijama partisine!
Bedenen ve ruhen de HAZIR MISINIZ?
Kış bakımı için geç kalmayın
Kış için de eğlence alternatifi bol

   Romantik Radyo On Air          EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİ                                                                           REKLAM    I    SIK KULLANILANLARA EKLE    I    BİZE ULAŞIN
Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir Tel:+90(232) 4415000 Fax:+90(232) 4464222