İzmir'de hava
17/30 C

Ege'de hava
          EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİ                                   KÜÇÜK İLANLAR    I    İNSAN KAYNAKLARI    I    BİZE ULAŞIN 16 EYLÜL 2007, 113. YIL

 
 
Sık Kullanılanlara Ekle
Açılış Sayfası Yap
  3R RESİMLİ GAYRİMENKULLER YENİ
Apartman, vila, işyeri, otel...
>>tüm gayrimenkuller <<

ANA SAYFA
Kent
Yerel Politika
Ekonomi
Siyasi
3.Sayfa
Dış
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv
Künye
 
YENİ ASIR SPOR
Sayfayı
Tavsiye et
Sabri Özün hala yüzüyor
Fırsatı kaçırmayın
Galatasaray sessiz
KARTAL'IN 'ELİ' BOŞ
   Aydınspor Kütahya virajında

YAVRU HOROZ KAYIP

Marmaris uçuşa geçti

Nazilli'de çifte hesap
  
 ALTAY
KARŞIYAKA
GÖZTEPE
BUCASPOR
İZMİRSPOR
ALTINORDU
MANİSA
DENİZLİ
UŞAK
AYDIN
MUĞLA

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Sinema
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

Milli Piyango
Biletinizin numarasını yazın.
 
Tam Liste
15.09.2007
13 1417 29 30 37
 

Yüzerek İzmir'den Amerika'ya gitmişti
Sabri Özün hala yüzüyor


Eski milli yüzücü, 8-10 yaşlarında yaptığı gibi sabahları 05.30'da kalkıp antrenman yapıp masterler 40-44 yaş grubunda yarışıyor.

Bunları annesi Melahat Özün'ün mektubundan öğrendim. Melahat Hanım da hala oğullarının "basın danışmanlığı" görevini sürdürüyor

ŞEVKET ÖZÇELİK

Yarım asrı devirmek üzere olan gazetecilik yaşantımın aklımda kalkış başlıklarından biridir "Yüzerek Amerika'ya gittiler"...
Cuk oturmuştu çünkü. Yanlış anımsamıyorsam gazetcilik başarı ödülü de alan o röportajı dönemin Türkiye çapında şöhrete sahip yüzücüleri Sabri ve Sadri Özün kardeşlerle yapmıştım.
O günlerin Yeni Asır'ın da yüzme hayli geniş yer alan bir spor dalıydı. Akdeniz Oyunları için yaptırılan kapalı havuz, İzmir'i bu branşta Türkiye'nin bir numaralı merkezi haline getirmişti. Sadece havuzun varlığıyla elde edilmemişti tabii başarılar. Hayatlarını yüzme sporuna adayan insanlar, veliler vardı, özveriyle çalışan antrenör ve yöneticiler vardı. Sabahın kör karanlığından itibaren günlerini havuzda geçiriyorlardı.

Antrenör baba
Allah rahmet eylesin, Hikmet Özün çocuklarını yetiştirme uğruna, beden eğitimi öğretmeni olmanın sağladığı kolaylıktan da yararlanarak yüzme antrenörü olmuş, hatta milli takım çalıştırıcılığına kadar yükselmişti. Kendisi gibi öğretmen olan eşi Melahat Özün de hayatını çocuklarına adamış bir anneydi.
Sabri ve Sadri çocukluklarını havuzda yaşamış olsalar bile, anne ve babalarının özverili katkılarıyla, birçok başarıya imza attılar. Sadece Türkiye rekorlarını değil, Balkan rekorlarını da kırndılar.
Okula gitmeden önce 05.00-06.00 gibi erken saatlerde geldikleri 25 metrelik kapalı havuzda her sabah 8-10 kilometre yüzerlerdi. Sonunda üniversitelerden burs kazanarak ABD'ye gittiler. Hesabını yaptık. Havuzda antrenman için yüzdükleri toplam mesafe, İzmir'le Amerika arasındaki mesafeyi geçiyordu. Yani her iki anlamda da yüzerek Amerika'ya gitmişlerdi.
Geçen gün Amerika'dan bir mektup aldım, şöyle başlıyordu:
"Ben Sabri ve Sadri Özün'ün annesiyim. Epey seneler geçti ama çocuklarım yüzerken sizlerin Yeni Asır olarak gösterdiğiniz büyük ilgiyi asla unutmuyoruz... Acaba Şevket Bey Yeni Asır'da hala yazıyor mu diye Sabri'ye sorduğumda (ben internetten yazılarını okuyorum) dedi..."

Yeni bir hayat
Hikmet Özün vefat edince Sabri ve Sadri, annelerinden yanlarına gelmesini istemişlerdi. O da özledikçe güzel İzmir'ine gelip birkaç gün geçirmek koşuluyla Amerika'ya yerleşmişti. Gelinlerinden çok memnundu. Sadri'nin 10 yaşlarında, yüzme sporu yapan; golf oynayan, piyano çalan, bir ara göbek dansı bile öğrenen dünyalar güzeli bir kızı vardı. Sabri Citi Bank'ta çalışıyordu, eşi de bankacıydı. Sadri kendi işini yapıyordu.
Melahat Hanım bunları anlattıktan sonra mektubu yazış nedenine geliyor ve şöyle diyordu: "Sabri yüzmeyi bırakmadı. Masterler yarışlarına katılıyor. Antrenörü 75 yaşında. Birlikte Seattle'daki yarışlara gittik. İzmir'e benzettiğim için o şehri çok sevdim. Sabri güzel yarışlar yüzdü. Swimming World Dergisi ve bazı gazeteler Sabri ile röportaj yaptı. Size o dergiyi gönderiyorum. 32. sayfasında röportajı var. Yarışlarda, yaşları 80'e dayanmış, yürümekte zorluk çeken beylerin havuzda nasıl devleştiklerini zevkle izledim."

Ünlü dergide
Dergideki röportajda Sabri ve Amerikalı arkadaşı Mark Magee'nin 1993'ten beri farklı yaş gruplarında yarıştıklarından söz edilip "Magee 39 yaşında bir mühendis, Özün ise 42 yaşında ve bankacı. Özün'e (Neden yüzücülük) diye sorduğumuzda ilk cevabı 'sağlık için' ikincisi ise 'kendimi hep genç hissetmek istiyorum' oldu" deniyordu.
Bizim bir zamanlar İzmir'de yaptığımız röportajlarda üstüne basarak vurguladığımız gibi Swimming World da, Sabri ve Mark'ın gün ağarırken saat 05.30'da havuzda çalışmaya başladıklarını vurguluyordu. İkisi de Las Vegas Masters Kulübü'nün yüzücüleriydi. 70'li yıllarda Atatürk Yüzme Havuzu'nda Özün'ler gibi birçok aile ile tanışmıştık. Sanırım ben bu yazıyı yazarken tümünün kulakları çınlamıştır. Bana bu fırsatı yarattığı için Melahat Hanım'a teşekkür ediyorum.

SABRİ AMERİKA'DAKİ YAŞANTISINI ANLATTI
Yunanlı Stevenson'la burada da kapışıyoruz
Melahat Özün'ün mektubundan sonra Sabri Özün'le iletişim kurdum. Onca yıl sonra birbirimizin sesini telefonda olsun duymak ve sanal ortamda haberleşmek ikimizi de duygulandırdı. Sabri Amerika'daki yaşantısını anlattığı mailine "Sanki aradan yıllar geçmemiş gibi..." diyerek başlayıp şöyle diyor:

Sürekli yüzdü
"Ben hiçbir zaman spordan ve ozellikle yüzme sporundan kopmadım. Çünkü yüzme benim için hem çok değerli bir sosyal olay hem de sağlık açısından önemli. ABD'de masterlar yüzme organizasyonu olağanüstü gelişmiş durumda. ABD şampiyonalarına 2-3 bin yüzücü katılıyor. Mark Spitz gibi isimler de yarışıyor. Hemen her şehirde master takımları var. Las Vegas Masters bizim takımımız. Toplam 60 sporcuya sahibiz. Ben erkek takımı kaptanıyım. Son yarışmada ABD 8'incisi olduk. Ben 200 Kelebek'te 3'üncü, 100'de 4'üncü oldum. Beni geçen kişi de 1984'te İzmir'deki Balkan Şampiyonası'nda kılpayı geçtiğim Yunanlı yüzücü Chris Stevenson'du. 40'lı yaşlarda olmamıza rağmen burada da her yıl kıyasıya kapışıyoruz.

İki yıllık evli
İki yıldır evliyim. Eşim Amerikalı. İsmi Toni. Sadri 10 yıldan beri evli eşi Michelle ve kızları Allana Semiye ile birlikte bizden iki sokak aşağıda oturuyorlar. Annem yılın büyük bölümünü bizimle geçiriyor. İzmir'i özleyince arada gidip Alsancak'taki evimizde kalıyor. Babamı yaklaşık 4 yıl önce kaybettik ve Las Vegas Müslüman Mezarlığı'nda toprağa verdik. Ben 20 yıl önce Citibank'ta çalışmaya başlamıştım. Hala oradayım ve Batı ABD Finansman Planlama'dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısıyım. İşlerim de hayli yoğun ve aynı zamanda, hareketli heyecanlı." 

  
PANORAMA
Haftanın panoraması
YORUMLAR
KARŞIYAKA - DİYARBAKIR
SAİT GÜRSOY

MAÇ, 3-2 BİTMELİYDİ

  
KÖŞE YAZILARI
Tenis Gündemi - Necdet Kestelli
Motorspor Köşesi - Erol Hülagü
Hentbol Köşesi - Serdar Yereli


LİNK KÜTÜPHANESİ
Türkiye Futbol Federasyonu
2006 Dünya Kupası
          EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİ                                                                           REKLAM    I    SIK KULLANILANLARA EKLE    I    BİZE ULAŞIN
Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir Tel:+90(232) 4415000 Fax:+90(232) 4464222